Home » Biznes » Wokół komórek macierzystych

Wokół komórek macierzystych

komórki macierzysteKomórki macierzyste to nader szeroko dyskutowany temat w ostatnich latach. Nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ to niebywałe odkrycie na polu medycyny i jednocześnie nowe metody leczenia wielu schorzeń. Rozwińmy zatem tę kwestię, żeby zyskać przynajmniej jakąś podstawową wiedzę w tej materii.

Komórki macierzyste posiadają jednocześnie dwie zdolności:

mają potencjalnie nieograniczoną liczbę podziałów oraz mogą różnicować się w komórki innych typów. I jeszcze jeden podział, mianowicie ze względu na pochodzenie komórki macierzyste dzieli się na: zarodkowe komórki macierzyste oraz dorosłe komórki macierzyste.
Te pierwsze, teoretycznie rzecz biorąc, mogłyby zastąpić dowolną tkankę, która u pacjenta uległa uszkodzeniu, ale do tego jest jeszcze daleko. Natomiast dorosłe komórki macierzyste, choć mają ograniczoną zdolność różnicowania się w różne tkanki, posiadają cechy dające im przewagę nad zarodkowymi przy stosowaniu w terapii. Przede wszystkim mogą być pobrane z własnego organizmu pacjenta, dzięki czemu nie istnieje ryzyko ich odrzucenia. Nawiasem mówiąc, stosuje się je już coraz częściej i to z powodzeniem w leczeniu wielu chorób. Trzeba w tym miejscu zwrócić uwagę, że związane z nimi badania kliniczne są już bardzo zaawansowane. Nie da się ukryć, że to nadzieja dla wielu pacjentów. Współczesna medycyn ma nam do zaoferowania już bardzo dużo, ale nadal jeszcze nie radzimy sobie z wieloma problemami zdrowotnymi. Pozostaje wszak żywić nadzieje, że nadal ten obszar będzie rozwijał się równie intensywnie jak do tej pory i wkrótce pojawią się nowe leki i nowe metody leczenia.

Zobacz też: Komórki macierzyste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*