Home » Praca » Style kierowania zespołem

Style kierowania zespołem

kierowanie zespołemIstnieją różne sposoby zarządzania zespołem. Jeden z podziałów tych sposobów prezentuje siatka stylów kierowania. Wymiary tej siatki to kolejno zorientowanie na ludzi, albo na zadania. Zorientowanie na ludzi oznacza dbałość o dobre samopoczucie członków zespołu oraz kładzenie nacisku na to, by zespół pracował w przyjemnej atmosferze.

To niezwykle ważny komponent, ponieważ motywacja pracowników nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wypłat, premii i pochwał. Czasami niezbędne jest stworzenie naprawdę bardzo dobrej atmosfery, by poszczególni pracownicy w zespole mogli dać z siebie wszystko – podzielić się pomysłami i entuzjazmem do pracy.

Drugim wymiarem jest zorientowanie kierownika na zadania. To bardzo instrumentalny wymiar – tutaj bardziej niż samopoczucie pracowników liczą się systemy wynagradzania, ponieważ motywacja musi być szybka i nieskomplikowana. Na pierwszym miejscu na liście zainteresowań kierownika stoi bowiem nie zorganizowanie pracy w zespole zgodnie z potrzebami pracowników, a szybkie i możliwie efektywne wykonanie narzuconego zadania.

W obrębie siatki kierowniczej występuje pięć stylów zarządzania zespołem – styl bierny (kierowników nie interesuje ani samopoczucie członków zespołu, ani efektywność działania), autokratyczny (liczy się efektywność działania, za to potrzeby są zaniedbywane), demokratyczny (przede wszystkim liczy się samopoczucie) zrównoważony (kierownik stara się równoważyć oba wymiary) oraz przywódczy (oba wymiary liczą się w takim samym, bardzo wysokim stopniu – zarówno samopoczucie, jak i wykonanie).

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*